Монтаж планена. Обшивка фасаду косим планкеном.
Якщо ви перед собою поставили завдання обшити планкеном фасадні частини будинку, то знайте, у вас є кілька варіантів. І тут ваше рішення буде залежати від того, яким ви бачите кінцевий результат.
У чому перевага планку перед іншими пиломатеріалами?
Головною перевагою для планкена стала відсутність системи з'єднання «шип-паз». На відміну від вагонки або блок-хауса, таке кріплення не притаманне і дає свої позитивні моменти. Які саме? Все дуже просто! Сполучені між собою дошки такою технологією міцно закріплені між собою, а значить, залежать один від одного. На відкритому повітрі під впливом зовнішнього середовища матеріал розширюється, що призводить до його деформації. Дошку може повести і геометрія всій поверхні буде порушена.
Планкен, який кріпиться без щільного прилягання дощок, і на відстані 3-5 мм, дає можливість фасаду дихати, деревина переносить перепади температури і вологості практично без змін. Саме тому планки просто незамінний при обробці фасадів.
«Американка». Відкритий і закритий спосіб кріплення скошеного планку.
Вибираючи технологію монтажу, визначитеся, який зовнішній вигляд вас цікавить і вже потім вирішуйте. Один з найпопулярніших і сучасних вважається «ялинка» або «американка». Він має таку назву тому, що дошки кріпляться внахлест одна на іншу, створюючи красиву поверхню «ялинкою». При цьому між дошками є невидимі вентиляційні зазори, завдяки яким стіна будинку буде дихати і при цьому не деформувати дерев'яне покриття.
Косий планкен, який використовується в такому монтажі, має профіль у вигляді паралелограма. Закріплена один над одним, внахлест на 3-5 мм, така дошка дозволяє воді спокійно стікати по поверхні і не потрапляти прямо на фасад. Це збільшує термін служби планку, стінового матеріалу і створює додаткову можливість вентиляції.
Таким чином, дошка може кріпитися закритим і відкритим способом. Тобто кріпильні елементи будуть або заховані, або видно на поверхні матеріалу. Другий варіант простіший, для нього знадобитися гарне кріплення з антикорозійним покриттям. Такі саморізи будуть видні на поверхні планки, додадуть зовнішнім виглядом високої міцності і креативності.
У першому ж випадку кріплення повністю закрито і проводиться зі зворотного боку планки. Один з його видів - «змійка», який полягає в тому, що проводиться за допомогою спеціально кріплення, що представляє собою металеву перфоровану планку з отворами під саморізи. Вона кріпиться на тильну сторону матеріалу на однаковій відстані одна від одної, а потім на обрешітку разом з планкеном на стіну.
Етапи кріплення скошеного планкена по закритій технології.
За допомогою всього двох послідовних етапів можна легко провести монтаж.
- Розмітка. Для виконання цього етапу потрібно розкласти планкен на землі, в точності дотримуючись усіх розміри стіни і майбутнє його розташування. По суті готується форма майбутньої обшивки. На дошках малюють розмітку для обрешітки, кріплень відповідно до розмірів.
- Монтаж. На цьому етапі спочатку приступають до кріплення саморізами металевих елементів, згідно викрійками, зроблених раніше. Потім косою планкен кріплять до обрешітки стіни через отвір в кріпленнях. Кожну наступну дошку кріплять так, щоб кінець кріплення без отвору для самореза можна було завести в щілину між латами і планкеном. Так він буде тримати дошку.
Коли роботи закінчені, в обов'язковому порядку проводять обробку антипіренами і протигрибковими препаратами. Так ваш фасад буде виглядати красиво і акуратно довгий час!
Поради професіоналів з монтажу планкена
Провести оздоблювальні роботи за допомогою планкена - робота не складна. Якщо ви вмієте тримати в руках шуруповерт, знайомі з властивостями деревини і маєте уявлення, як з нею працювати, то це виявиться простим процесом. Але забезпечення довговічності вимагатиме виконання деяких умов. А саме:
- Розміщуйте дошки на невеликій відстані один від одного, щоб під час використання, коли вони розбухнуть від вологи, не деформувалося покриття.
- Чорні саморізи, якими ви кріпили дошки, можуть поржавіти і зіпсувати зовнішній вигляд. Для запобігання цьому захистіть кріпильні елементи шпаклівкою по дереву.
- Захистіть обробку за допомогою спеціальних покриттів від впливу зовнішнього середовища.
- Якщо у вас немає планкена тієї довжини, яка покриє всю довжину стіни, то не потрібно в одному і тому ж місці стикувати відрізки. Робіть це на різних місцях через одну дошку. Так буде набагато естетичніше.
- Якщо ви вирішили зробити одночасно з обробкою утеплення будинку, то не витрачайте гроші на пароізоляцію і гідроізоляцію. Деревина прекрасно «дихає», а технологічні зазори повністю перекривають краю косого планку, тому вода під них не потрапляє.
Сподіваємося, що скориставшись рекомендаціями наших майстрів, ви проведете оздоблювальні роботи свого будинку на вищому рівні!