Види класифікацій пиломатеріалів.
Що таке пиломатеріали? Зазвичай під цим терміном маються на увазі різні продукти розпилу, які виходять в результаті оброблення на частини вихідного матеріалу - цілого колоди. Існує кілька основних видів класифікації пиломатеріалів в залежності від ознаки, за якими вони поділяються. Хоча цією інформацією користуються в основному фахівці, все ж корисно буде перед покупкою матеріалу ознайомитися з основними термінами і параметрами, щоб розуміти, про що йде мова, і вірно зорієнтуватися при виборі деревини.
Класифікація пиломатеріалів за поперечним перерізом.
При розгляді поперечного перерізу зазвичай звертається увага на його розміри і співвідношення сторін. За цими ознаками пиломатеріали поділяються на такі види:
- Брус. До цієї категорії відноситься матеріал квадратного або прямокутного перетину стороною від 10 см і більше та співвідношенням сторін не більше ніж один до двох.
- Дошка. Так називається пиломатеріал прямокутного перерізу товщиною від півтора до 10 см і шириною, що перевищує товщину більше ніж у два рази.
- Брусок. Як видно з назви, це зменшений варіант бруса - з тими ж пропорціями товщини і ширини не більше ніж в два рази і з товщиною менше 10 см.
- Обапол. Оскільки колода має круглий перетин, а дошки і бруси - прямокутне, при розпилі по краях залишаються сегменти з одній прямій і однієї округлої стороною. Ця частина і називається обапол.
У деяких класифікаціях згадуються ще такі терміни як планка та рейка - деталі прямокутного перетину, але занадто плоскі або вузькі, щоб вкластися в нормативи для дошки або бруска.
Класифікація пиломатеріалів за видом обробки.
Залежно від форми розпилу пиломатеріали поділяються на три види:
- обрізні - з бічними крайками, обробленими так само чисто, як і інші грані.
- необразне - з необробленими бічними крайками, що зберегли природний вигляд поверхні колоди.
- односторонньо-обрізні - з одного необробленої бічною кромкою.
Класифікація пиломатеріалів за ступенем обробки
Залежно від подальшої обробки після розпилу розрізняються стругані і нестругані пиломатеріали.
- нестругані, як випливає з назви, що не піддаються додатковій обробці і всі їхні межі залишаються в природному вигляді.
- стругані пиломатеріали відрізняються тим, що всі або частину їх граней піддаються шліфовці на строгальном або фрезеровочного обладнанні. Стругані дошки в свою чергу поділяються на:
- плоско стругані - у яких всі грані оброблені гладко;
- шпунтовані - мають з одного боку виїмку, а з іншого паз;
- фігурно стругані - мають крім виїмки і паза доріжки на плоскій стороні. До таких належить, наприклад, популярна нині вагонка, широко використовувана для обробки стін.
Фігурно струганий можуть бути і бруски, також використовуються для оздоблювальних робіт (перила, плінтуса, лиштви).
Класифікація пиломатеріалів по сортності деревини.
За якісними ознаками деревина підрозділяється на чотири сорти - в першого по четвертий, або в європейській системі - Extra, A, B і C.
- Extra - добірна деревина без вад, яка використовується в машинобудуванні.
- Сорт А - якісні матеріали без тріщин і отворів від сучків, без ознак пошкоджень (механічних, від комах або грибків, від несприятливих умов і т.д.). Використовуються для обробки будівель і виробництва меблів.
- Сорт В - пиломатеріали, які мають незначні тріщини і сучки діаметром до 2 см. Використовуються у виробництві меблів для виготовлення деталей внутрішніх конструкцій або прихованих під оббивкою.
- Сорт С - матеріал низької якості, використовується для тимчасових споруд (опалубка, тимчасові огорожі) і виготовлення ящиків.
Інші види класифікації пиломатеріалів.
За породам дерева пиломатеріали можуть бути з деревини хвойних або листяних порід. До хвойних належать сосна, ялина, модрина, ялиця, кедр. До листяних - дуб, бук, ясен, липа і багато інших.
Класифікація по напрямку розпилу враховує відношення розпилу до розташування річних кілець дерева. Згідно з цією класифікацією розпил буває поперечний - поперек волокон, радіальний - перпендикулярно лініями річних кілець, і тангенціальний - по дотичній до цих ліній.
Класифікація за розташуванням відносно центру колоди розділяє дошки на серцевинні, центральні і бічні. Серцевинні дошки містять серцевину колоди, що негативно позначається на їхній якості. Центральні виходять шляхом розпилу серцевини вздовж, їх якість трохи вище. Найякісніші - бічні дошки, що не містять серцевини.
Вибираючи матеріали для покупки, важливо перш за все чітко визначитися, для чого вони будуть використовуватися. Товсті міцні бруси необхідні для несучих конструкцій, дошки - для обробки підлоги і стін, планки і рейки - для допоміжних і декоративних робіт. Міцні хвойні породи дерева підійдуть для багатьох цілей, але слід пам'ятати, що при нагріванні вони виділяють смолу. Слід звертати увагу і на якість деревини, щоб будівля, яке ви побудуєте, служило довго і не вимагало ремонту.
Детальніше дізнатися про сучасні пиломатеріалах і придбати якісну деревину ви можете на сайті компанії «Леспром».