Як визначити якість обрізного пиломатеріалу?
Житло - одна з найбільш нагальних потреб для людини. Кожному хотілося б мати власну оселю, яке не тільки захистить від холоду, дощу і вітру, а й буде радувати око і створювати затишок, в якому буде зручно жити і ростити дітей.
Облаштувати під свої потреби і відповідно до своїх уподобань можна і типову квартиру, але майже всі, хто має можливість, намагаються обзавестися власним будинком, який можна побудувати з нуля за індивідуальним проектом або купити і обробити на свій смак. І в тому, і в іншому випадку виникає необхідність придбання великої кількості дерева. Навіть якщо сам будинок будується не з колод, а з цегли, бетону та інших сучасних матеріалів, дерево все одно необхідно для обробки підлоги, стін і інтер'єру та облаштування прибудинкової території.
Що таке обрізні пиломатеріали?
Сучасний ринок пиломатеріалів пропонує широкий вибір всіх необхідних видів і сортів виробів і матеріалу, зорієнтуватися в якому для непрофесіонала може виявитися складно. Перш за все бажано познайомитися з термінологією, щоб покупець міг розуміти, про що говорять фахівці і виразно пояснити свої потреби.
Зазвичай для будівництва та оздоблення використовуються обрізні пиломатеріали. Так називаються деталі чіткого прямокутного перетину, пропиляні з усіх боків і не мають залишків бічній частині дерева на гранях. Це може бути товстий і міцний брус, який використовується в несучих конструкціях, або плоска широка дошка, яка застосовується для настилу підлог і оздоблення стін, а також тонкі планки і рейки для оздоблювальних робіт.
Щоб правильно вибрати матеріал, слід чітко визначитися, для якої задачі він буде використовуватися і якими властивостями він для цього повинен володіти, а також, яка якість для цього потрібно.
Від чого залежить якість пиломатеріалів?
При визначенні якості слід звертати увагу на наступні параметри:
- Порода. Різні породи дерева мають різні якостями і застосовуються для різних завдань. Більш цінні, як наприклад дуб або бук, відрізняються високою міцністю, довговічністю і стійкістю до навантажень, але при цьому відповідно коштують. Найбільш поширена в наших краях сосна набагато дешевше, але її якість цілком достатньо для задач будівництва та оздоблення.
- Форма і розміри. При покупці пиломатеріалів слід упевнитися, що їх розміри відповідають заявленим і не відрізняються всередині однієї партії. Якщо дошки будуть відрізнятися від стандарту за розміром, виникнуть складності з їх підгонкою один до одного. Також слід звернути увагу на форму. Якісна дошка повинна в перерізі мати форму рівного прямокутника на всій протяжності. Якщо краї дошки вигинаються в одну сторону, утворюючи півколо, або в різні зразок пропелера - це показник неякісного матеріалу. Криві дошки не годяться для оздоблювальних робіт, так як погано піддаються підгонці і псують зовнішній вигляд.
- Вологість. Деревина може бути висушеної або з природною вологістю. Добре висушена деревина вище за якістю, але необхідно упевнитися, що вона не пересушена. Пересушена деревина буде тріскатися і кришитися, що ускладнить роботу з нею. Також слід враховувати, що деревину при зберіганні просочують антисептичними розчинами - це вберігає її від ураження грибком і паразитами.
- Сортность. За європейською класифікацією деревина ділиться на чотири сорти - Extra, A, B, і C. Для будівництва та оздоблення приміщень зазвичай використовується сорт А, в якому допускається наявність сучків діаметром до 1мм, але не гнилих і не випали. Інших дефектів деревина цього сорту мати не повинна.
Можливі дефекти деревини.
Вибираючи пиломатеріали при покупці слід уважно оглянути їх на предмет дефектів, що знижують якість і сортність деревини. Найбільш широко поширені дефекти це:
- Суки. Сучок - це залишилася в деревині стовбура частина гілки, яка росла в цьому місці за життя дерева. Оскільки дерев без гілок не буває, сучки практично завжди присутні в пиломатеріалах, і їх допустиму кількість і розмір регламентується різними нормативними документами при визначенні сортності. Якщо сучок невеликого розміру і щільно вріс в тканину деревини, це незначний дефект, допустимий для якісного матеріалу. Бути пильними слід, якщо сучків багато на одній дошці, якщо сучок чорного кольору - це означає, що він згнив, а також якщо сучок випав і на його місці зяє отвір. Такі дефекти значно погіршують міцність матеріалу і знижують його сортність.
- Тріщини. Тріщини можуть виникати як при житті дерева, так і в процесі неправильної сушки. Як і сучки, це природний дефект, повністю уникнути якого неможливо, тому при визначенні якості враховується їх кількість, довжина і глибина. Допустимі параметри для кожного сорту докладно розписані в нормативних документах.
- Враження гнилизною, грибком і паразитами. Такі дефекти легко помітні візуально - уражену ділянку відрізняється від здорової деревини кольором і структурою. При виявленні подібних дефектів пиломатеріали підлягають відбракування.
Такі загальні рекомендації для визначення якості обрізних пиломатеріалів. Для більш детального розгляду питання при покупці може знадобитися допомога фахівця. Можливо, корисним в цьому відношенні може бути сайт компанії «Леспром», на якому можна отримати корисну інформацію та придбати якісні пиломатеріали.